Chroń głowę przed urazami - stosuj kaski

Elementem charakterystycznym większości placów budowy są kaski budowlane. Mogą się one różnić nie tylko pod względem kolorów, lecz znacznie ważniejszy jest ich wygląd oraz budowa. Jest to o tyle ważne, gdyż kaski dają często możliwość dołączenia do nich dodatkowych elementów wyposażenia. Wszystko oczywiście w zależności od ich przeznaczenia oraz zastosowania. Kaski można wykorzystywać nie tylko w przypadku wspomnianego placu budowy. Równie powszechnie znajdują się one na wyposażeniu pracowników leśnych, górników, ratowników górskich, grotołazów, osób zajmujących się pracami na wysokości i wszędzie tam, gdzie ryzyko urazu głowy znacząco wzrastają. Urazy głowy można zaliczyć do jednych z najbardziej poważnych i niebezpiecznych. To wszystko sprawia, że konsekwencje są niebezpieczne i to zarówno dla zdrowia oraz życia.

Odpowiednią ochroną stają się wówczas kaski, które zasadniczo zbudowane są z trzech podstawowych elementów: skorupy, więźby oraz paska głównego. Impet uderzenia przyjmuje na siebie najczęściej skorupa, która powinna wykazywać się dużą odpornością na tego rodzaju zdarzenia. Znacznie bardziej korzystna jest sytuacja, w której zniszczeniu lub uszkodzeniu ulega sam kask, niż głowa pracownika. Jednak by miało to miejsce, należy zadbać o odpowiednie dopasowanie kasku do każdego pracownika. W większości przypadków kaski są w uniwersalnych rozmiarach, zaś regulacji podlega specjalny mechanizm. Jednocześnie należy pamiętać o odpowiedniej regulacji paska i właściwym noszeniu kasku. Tylko dzięki temu można zapewnić sobie a dokładniej pracownikom stosownej ochrony w miejscu pracy. W przypadku osób korzystających z kasków w niewłaściwy sposób należy zwracać uwagę. Niekiedy pracownicy mają niepoprawny zwyczaj noszenia kasku tył na przód. Wszystko, dlatego że kask skutecznie chroni w sytuacji, kiedy jest noszony zgodnie z przeznaczeniem i projektem.

W przypadku uderzenia, skorupa przyjmuje na siebie siłę uderzenia. Jednak to więźba ma za zadanie amortyzować siłę, czym dodatkowo zabezpiecza się osobę noszącą kask. Pod wieloma względami są one do siebie podobne, jednak różnice polegają najczęściej na tym, że projekt i wygląd są zróżnicowane. Jednocześnie należy pamiętać, że kaski powinny spełniać określone normy i atesty. Tylko one pozwalają na zastosowanie kasków w sposób zgodny z przepisami i bezpieczeństwem.